BMW Art Club. Przyszłość to sztuka - NOSPR
BMW Art Club. Przyszłość to sztuka
Krzysztof Penderecki – Koncert na róg i orkiestrę „Winterreise”
Witold Lutosławski – „Mi-parti” na orkiestrę
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową
Andrzej Panufnik – Kołysanka na orkiestrę smyczkową i 2 harfy
Krzysztof Penderecki – Concertino na trąbkę i orkiestrę
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy tańce na orkiestrę
27 października w sali koncertowej NOSPR odbędzie się pierwszy z dwóch spektakularnych koncertów z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Alexandra Humali z towarzyszeniem światowej sławy muzyków w ramach projektu BMW Art Club. Przyszłość to sztuka, zainicjowanego przez BMW i tworzonego przez najwybitniejsze instytucje kultury projekt, w ramach którego organizowane są wyjątkowe wydarzenia z obszaru sztuki współczesnej i nowych technologii.
BMW Art Club 2018 to unikatowe wydarzenie, w ramach którego dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii stworzone zostaną wizualizacje przetworzonych cyfrowo krajobrazów, za które odpowiada Witek Orski i które ściśle współgrają ze strukturą utworów muzycznych składających się na program koncertu.
Rewolucja cyfrowa sprawiła, że prezentowane w mediach obrazy tworzą alternatywny świat i zmieniają naszą percepcję rzeczywistości. Projekt BMW Art Club komentuje to zjawisko, ukazując fascynujący proces tworzenia równoległej rzeczywistości. Narzędzia cyfrowej obróbki obrazu glitche, przesunięcia stają się dla Witka Orskiego źródłem inspiracji i rozwagi nad naturą otaczającego nas świata.
Program koncertu to swoisty kalejdoskop utworów najważniejszych polskich kompozytorów współczesnych: Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Andrzeja Panufnika. Ich twórczość - budząca zachwyty na całym świecie, niezwykle nowoczesna, awangardowa - nieustannie inspiruje i wyznacza trendy przedstawicielom różnych gatunków sztuk, w tym artystów operujących nowymi mediami, video - artem.
W programie koncertu znajdą się m. in. dwie kompozycje mistrza Krzysztofa Pendereckiego, najsłynniejszego żyjącego polskiego kompozytora, który skończy w listopadzie 2018 r. 85 lat i swymi fascynującymi dziełami nie przestaje zadziwiać znawców muzyki współczesnej. Usłyszymy Koncert na róg i orkiestrę Winterreise i Concertino na trąbkę i orkiestrę w wykonaniu światowej sławy trębacza Gábora Boldoczkiego.
Usłyszymy także Mi-parti na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, kompozytora uważanego za jedną z największych osobowości polskiej i europejskiej awangardy i hipnotyczną Kołysankę Andrzeja Panufnika, jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku.
Nie zabraknie dzieł najsłynniejszego śląskiego kompozytora – Henryka Mikołaja Góreckiego, którego 3. Symfonia trafiła swojego czasu na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów. Usłyszymy demoniczny, kipiący witalnością i energią Koncert klawesynowy op. 40 w wykonaniu Piotra Orzechowskiego i na zakończenie Trzy tańce na orkiestrę op. 34.
PARTNERZY
Najbliższe koncerty
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR