AUKSO / Marcin Zdunik - NOSPR
AUKSO / Marcin Zdunik
Ludwig van Beethoven – Uwertura Egmont op. 84.
Joseph Haydn –
II Koncert wiolonczelowy C-dur Hob. VIIb:1
I Koncert wiolonczelowy D-dur Hob. VIIb:2
Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur
Wydarzeniem wieczoru będzie udział jednego solisty w dwóch pełnowymiarowych koncertach. Marcin Zdunik, jeden z najbardziej utalentowanych polskich wiolonczelistów młodego pokolenia, laureat m.in. Grand Prix na konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, na swojej debiutanckiej płycie nagrodzonej Fryderykiem 2010 zamieścił interpretacje dwóch koncertów Josepha Haydna – C-dur i D-dur, z orkiestrą Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy. Tym razem wykona je „na żywo” z towarzyszeniem orkiestry AUKSO i muzykami NOSPR pod dyrekcją Marka Mosia.
Obydwa dzieła to najbardziej dzisiaj znane spośród pięciu zachowanych utworów Haydna z tego gatunku. Powstały w czasie pobytu kompozytora na dworze księcia Esterhazego, ale daty ich powstania dzieli 20 lat. Tzw. "wielki” Koncert D-dur (1785) dopiero 50 lat temu został uznany za autentyczną kompozycję twórcy Symfonii londyńskich. Wcześniej sądzono, że skomponował go Anton Kraft, pierwszy wykonawca dzieła, który niewątpliwie dodał do utworu Haydna swoją kadencję. Większość współczesnych wiolonczelistów traktuje Koncert D-dur jako pozycję bez mała obowiązkową. Jego wykonanie wymaga klasycznej równowagi i pięknego dźwięku, ale jednocześnie lekkości i finezji. Koncert wiolonczelowy C-dur (1765), napisany dla ówczesnego wirtuoza Josepha Weigla, daje solistom więcej okazji do efektownego popisu. Utwór ten przez długi czas uchodził za zaginiony; partytura koncertu odnaleziona została w Pradze w 1961 roku, a jego entuzjastą i popularyzatorem był przez wiele lat Mścisław Rostropowicz.
Orkiestra dopełni program koncertu dwiema kompozycjami Ludwiga van Beethovena – dramatyczną uwerturą Egmont oraz Symfonią C-dur, która rozpoczęła ciąg arcydzieł trzeciego z klasyków wiedeńskich w tym gatunku
Najbliższe koncerty

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Powrót do raju? / Orchestra di Santa Cecilia / Harding / Bell
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Koncert w porze drzemki dla rodziców z maluchami (do 12 miesięcy)
Sala kameralna

Premiera instalacji Marcina Dymitera „Dźwięk w ruchu”
Foyer NOSPR

