London Philharmonic Orchestra / Järvi / KULTURA NATURA / Lutosławski / Sibelius – „Finlandia“ - NOSPR
London Philharmonic Orchestra / Järvi / KULTURA NATURA / Lutosławski / Sibelius – „Finlandia“
Prosimy o zapoznanie się z nowymi informacjami dot. parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Przestrzenie Finlandii i polski folklor. Sibelius i Lutosławski
Jean Sibelius (1865–1957) był największym muzycznym pejzażystą Finlandii. Nie musiał nawet zaznaczać tych odniesień w tytułach: słuchacze i krytycy od samego początku łączyli jego muzykę z naturą. I to naturą, jakiej Europa w muzyce jeszcze nie słyszała: z tchnieniem bezkresnych przestrzeni, z rozproszonym półświatłem, z tajemniczym chłodem. V Symfonia Es-dur (1915; rew. 1916 i 1919) należy do najświetniejszych przejawów wizjonerstwa Sibeliusa: długo i z wahaniem rewidowana, była ona odpowiedzią na prądy modernistyczne, które go fascynowały, choć w głębi duszy pozostawały mu obce. Meandrująca forma kulminuje w finałowej passacaglii: temat tych wariacji zainspirowany został klangorem łabędzi, których podnoszący się klucz – liczący szesnaście ptaków – podsunął Sibeliusowi tę myśl muzyczną.
Witold Lutosławski (1913–1994) czuł z Sibeliusem duchowy związek, bo obu interesowało idealne połączenie swobodnej rapsodyczności oraz „podkładu” form klasycznych. W olśniewającym Koncercie na orkiestrę (1950–1954), podobnie jak w Piątej Sibeliusa, motywy ludowe wplecione są w misterną architekturę, pozwalającą dokonać fuzji kilku różnych zasad formalnych w granicach jednego ogniwa symfonicznego. A choć bezpośrednim wzorcem był dla Lutosławskiego Koncert na orkiestrę (1943) Béli Bartóka, słuchając programu London Philharmonic Orchestra nie sposób nie zauważyć, że finałowa passacaglia przypomina też… Piątą Sibeliusa.
Marcin Trzęsiok
Zachęcamy do wysłuchania eseju autorstwa Marcin Trzęsiok poświęconego programowi koncertu:
Mój Karnet Festiwalowy – Festiwal Katowice Kultura Natura 2023
Ten koncert może być częścią „Mojego Karnetu Festiwalowego – Festiwal Katowice Kultura Natura 2023”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój Karnet Festiwalowy” dowolnie, wybierając spośród różnych koncertów w ramach Festiwalu i zyskaj aż do 30% zniżki.
Mój Karnet Festiwalowy można zakupić w kasie lub złożyć rezerwację telefoniczną. Więcej informacji – karnet festiwalowy.
Koncerty w ramach oferty "Mój Karnet Festiwalowy – Katowice Kultura Natura 2023" dostępne są w zakładce – program.
Czas trwania koncertu (łącznie z przerwą): ok. 90 min
Organizator
Współorganizatorzy
NOSPR współfinansują
Patroni medialni
Partner motoryzacyjny
Partner Główny Festiwalu
Partner
Partner Główny koncertów abonamentowych NOSPR w sezonie 2022/2023
Najbliższe koncerty
Na drodze do nowej harmonii VIII Źródła, inspiracje, konteksty. / Literatura solowa i kameralna na instrumenty dęte drewniane i akordeon
Sala kameralna
"Pianissimo" / koncert sensoryczny
Sala kameralna
Zwiedzanie zakamarków NOSPR po śląsku
NOSPR