Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” / "Przyjaciel, którego nie było" przedstawienie muzyczne na podstawie opowiadania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel - NOSPR
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” / "Przyjaciel, którego nie było" przedstawienie muzyczne na podstawie opowiadania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel
Pula wejściówek na wydarzenie została wyczerpana.
W sierpniu, w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” organizowanego przez Fundację Czas Dzieci, premierę będzie miała bajka muzyczna „Przyjaciel, którego nie było”, oparta na opowiadaniu „Lucjan. Lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Wydarzenie jest owocem współpracy między NOSPR a Fundacją ING Dzieciom. Historia głównej bohaterki pomaga najmłodszym skonfrontować się z emocjami towarzyszącymi im w doświadczaniu życia, zwłaszcza w jego najtrudniejszych momentach. Adaptacja fabuły na potrzeby muzycznego przedstawienia to wspólny krok podjęty przez NOSPR oraz Fundację ING Dzieciom w celu tworzenia wartościowych i społecznie zaangażowanych produkcji dla dzieci oraz ich rodzin. Premiera odbędzie się w Sali kameralnej NOSPR, a udział w niej będzie nieodpłatny, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ING Dzieciom.
Książka “Lucjan. Lew, jakiego nie było” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel została wydana w 2005 roku z inicjatywy ING Banku Śląskiego. Premiera rozpoczęła program “W towarzystwie lwa”, który swoim zasięgiem objął szpitale dziecięce w całym kraju i opierał się na dobroczynnym wpływie bajkoterapii na dzieci przeżywające trudności związane z chorobą. W osiemnaście lat po premierze książka wciąż pomaga dzieciom, co pokazuje jej uniwersalny i ponadczasowy charakter – mówi Joanna Dymna-Oszek, Dyrektor Biura Zarządu ING Banku Śląskiego, Prezes Fundacji ING Dzieciom
Za realizację przedstawienia odpowiada duet reżysersko-dramaturgiczny Sławomir Szczurek i Grzegorz Górny, który w swoich pracach podejmuje ważne społecznie tematy. Twórcy wspólnie zadebiutowali spektaklem „Posągowa” inspirowanym historią francuskiej rzeźbiarki Camille Claudel, odważnie poruszając temat zdrowia psychicznego. Autorem tekstu adaptacji opowiadania jest Grzegorz Górny, którego dramat „Ojcze mój” znalazł się pośród 40 tytułów zakwalifikowanych do drugiego etapu tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Czy zdarzyło Wam się być niezadowolonymi z prezentu, jaki otrzymaliście? Czy rozczarowanie bardziej dotyka obdarowanego, obdarowującego czy podważa wartość samego podarunku?
Przyjaźń nie jest ofiarowana nikomu raz na zawsze. Zmienia się i dojrzewa. Rodzi się w bólach niczym stałe zęby. Bohaterowie spektaklu familijnego „Przyjaciel, którego nie było” przemierzą ze sobą niezwykłą drogę, a początek ich znajomości nie będzie należał do udanych.
Czy towarzyszące pierwszemu kontaktowi niedocenienie kogoś może przerodzić się w wartościową przyjaźń, której nie będą w stanie zachwiać wspólne, nawet niełatwe doświadczenia?
Zapraszamy w pełną humoru i nieprzewidzianych zwrotów akcji muzyczną podróż w kierunku przyjaźni, jakiej nie było – opowiada Sławomir Szczurek.
Czas trwania: ok. 50 min bez przerwy
Najbliższe wydarzenia edukacyjne
Audycje organowe / klasy IV-VI szkół podstawowych
Sala koncertowa
Audycje organowe / dorośli z wyzwaniami rozwojowymi
Sala koncertowa
Audycje organowe / seniorzy
Sala koncertowa
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala warsztatowa NOSPR
Grupa Rodzina mini / (dzieci 19 miesięcy – 3 lat)
Sala warsztatowa NOSPR
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
Sala warsztatowa NOSPR
Czas na muzykę - warsztaty dla seniorów
Sala warsztatowa NOSPR
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Grupa Rodzina mini / (dzieci 19 miesięcy – 3 lat)
Sala kameralna
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
Sala warsztatowa NOSPR