Ta strona korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Przeczytaj więcej.
Bilety
Logo 1 Logo 2 Logo 3 Logo 4

Pianissimo / Koncert sensoryczny - NOSPR

Pianissimo / Koncert sensoryczny

Wykonawcy
Szczepan Kończal – fortepian
Łukasz Trepczyński – fortepian
Program
John Cage
„Two2”

John Cage. Czwarty wymiar muzyki.

Dla wielu melomanów John Cage do dziś jest synonimem diabła albo co najmniej szaleńca. To ten, który napisał utwór, w którym nie ma ani jednej nuty. Oprócz tego pisał utwory, gdzie gra się na kaktusach albo przełącza kanały w radiu. Ale czasem bywa, że pod skorupą szaleństwa kryją się pomysły, które potrafią zmienić sposób, w jaki patrzymy na świat. John Cage z całą pewnością miał takich kilka.

Idąc na ten koncert prosimy, zróbcie sobie przysługę i NIE sprawdzajcie na YouTubie jak brzmi albo nawet ile trwa ten utwór. Żadne wcześniejsze wykonanie nie powie Wam, czego spodziewać się po koncercie w NOSPR. YouTube nie powie, jaka będzie atmosfera w naszej sali kameralnej, kto będzie na widowni i jak Łukasz Trepczyński i Szczepan Kończal tego dnia poczują utwór Two2.

Na poziomie technicznym partyturę tworzy 36 linijek, a każda z nich składa się z 5 taktów, zbudowanych na wzór japońskiej poezji Renga. Takty nie mają jednak żadnych wskazówek co do czasu trwania dźwięków. To zależy wyłącznie od pianistów, którzy muszą wsłuchać się w otoczenie i w siebie nawzajem i znaleźć właściwy, unikalny dla danego wykonania czas.

Czas to chyba najbardziej niezwykły wymiar naszej rzeczywistości. Determinuje, czy wchodząc do średniowiecznego zamku, spotkamy rycerzy wracających z bitwy, czy turystów robiących zdjęcia telefonami.

Two2 to nie jest utwór, w którym produkowanie dźwięków jest najważniejsze. To doświadczenie, podczas którego dostajemy czas na spotkanie z drugim człowiekiem. A dźwięki, które zgodnie z ideą cyklu Pianissimo będą ciche, łagodne i piękne, subtelnie poprowadzą nas do odkrywania harmonii ze sobą, z naszymi bliskimi i z całym światem.

Koncerty sensoryczne – nowa seria koncertowa NOSPR

Marzyły się nam i dlatego je robimy! Koncerty przyjazne sensorycznie, czyli wydarzenia przygotowane w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Przyciemnione światło, mniejszy ruch w budynku NOSPR, możliwość swobodnego poruszania się po sali, a do tego starannie dobrany, wyciszający repertuar i znakomici wykonawcy.

Nowa seria koncertowa „Pianissimo” to propozycja dla tych, których razi mocne światło, głośne rozmowy i hałas; dla tych, którzy źle się czują w tłumie. To bezpieczna przestrzeń dla osób z wysoką wrażliwością sensoryczną, które nie potrafią lub nie lubią za długo siedzieć w bezruchu. 

Więcej informacji o serii znajdą Państwo w zakładce koncerty sensoryczne.

Pula wejściówek na wydarzenie została wyczerpana.

Czas trwania: ok. 60 minut

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rezerwacji bezpłatnej wejściówki,
napisz na adres: kontakt@nospr.org.pl
lub zadzwoń pod numer: 32 73 25 321

Koncert w ramach projektu „NOSPR udostępniony” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Seria koncertowa Pianissimo przygotowana we współpracy z Katedrą Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

100

Potrzebujemy podstawowych danych
0
Loading