OrgaNOWA symfonia kina / Metropolis - NOSPR
OrgaNOWA symfonia kina / Metropolis
Przed koncertem, o 19:45 zapraszamy do sali koncertowej na prelekcję, którą poprowadzą Anita Skwara oraz Adam Suprynowicz.
Tytuł tego dzieła filmowego stał się symbolem: miejsca i czasu (Niemcy, rok 1927), możliwości technicznych przemysłu filmowego (niemiecka UFA jako rywalka hollywoodzkich wytwórni), gigantycznego talentu i zarazem artystycznych przywar jego twórcy (reżyser Fritz Lang jako genialny wizjoner, niewolny zarazem od ekranowego grafomaństwa). Filmowe miasto – moloch (jak dotąd żaden inny obraz na ekranie nie był w stanie pozbawić go w tej kategorii palmy pierwszeństwa) jest przestrzenią masowej wyobraźni, miejską antyutopią, wizją, która znalazła setki, tysiące odbić, jak kino światowe „długie i szerokie”. Ponad mielizny scenariusza i naiwność społecznych prognoz na plan pierwszy wybija się potęga i rozmach filmowej inscenizacji. Niemiecka superprodukcja hipnotyzuje siłą obrazu, ekspresjonistyczną scenografią, śmiałością i perfekcjonizmem w operowaniu masami statystów, zdjęciami, których autorzy sięgnęli po animację i efekty specjalne. Futurologiczna wizja miasta przyszłości za około sto lat, z samolotami, które kołują wokół zawłaszczających niebo drapaczy chmur, z podziemiem, w którym w ciemnościach wegetuje klasa robotników, ma jeden podstawowy walor: kształt plastyczny. Oglądając dzieło Fritza Langa po stu latach, doświadcza się, czym była architektura modernizmu, projektowe wizje Bauhausu, art déco i – siła oddziaływania Nowego Jorku, którego futurystyczny pejzaż olśnił niemieckiego reżysera. Metropolis jest oglądane i odczytywane wciąż na nowo – kolejne adaptacje wątków i stylu, inscenizacje i ilustracje zaświadczają o niezwykłej klasie i randze filmu. Giorgio Moroder, Karl Lagerfeld, Freddie Mercury – to tylko niektórzy z wpatrzonych w Metropolis.
Anita Skwara
Sprawdź najbliższe koncerty w tym cyklu
Ten koncert może być częścią „Mojego karnetu”. Sprawdź szczegóły i skomponuj „Mój karnet” dowolnie, wybierając spośród koncertów różnych serii w sali kameralnej i koncertowej – więcej informacji.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR
Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXII”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
AUKSO x Warszawska Orkiestra Sentymentalna / Piosenki przedwojennej Warszawy
Sala koncertowa
Brak biletów