NOSPR / Koncz / Stalmachowska / Trzy pory muzyki - NOSPR
NOSPR / Koncz / Stalmachowska / Trzy pory muzyki
Impresjonistyczne „zegarmistrzostwo” Ravela osiąga w suicie Alborada del gracioso poziom najwyższy – zachwyca wyrafinowana instrumentacja i wyważenie kolorystycznych proporcji, ujmuje jasność formy i prostota muzycznego przekazu. Tylko dwie z pięciu części fortepianowego cyklu Miroirs (Zwierciadła) z 1905 roku autor powierzył w późniejszym czasie orkiestrze. Alborada… poświęcona jest Michelowi-Dimitri Calvocoressiemu, krytykowi muzycznemu współtworzącemu (wraz z kompozytorem) awangardową grupę Les Apaches.
O ile przekład tytułu Ravela przysparza pewnych trudności (hiszpańskie słowo alborada ma wiele znaczeń, ostatecznie tłumaczy się jako zapowiedź świtu, w całości zaś polski tytuł brzmi: Poranna pieśń błazna), o tyle tłumaczenie Eté z Trzech obrazów na obój i orkiestrę op. 18 Gottharda Odermatta nie budzi wątpliwości. Całość brzmi bowiem jak tytułowe lato – łagodnie, pogodnie i ciepło. Odermatt to twórca współczesny, urodzony w Lucernie, zawodowo związany z Zurychem, ale jego estetyka i kunszt mają zaskakująco wiele wspólnego z impresjonizmem.
Stąd i Debussy, który zamyka setlistę, stanowi wymarzoną kropkę nad i. Nokturny – najstarszy utwór tego koncertu, bo skomponowany w ostatniej dekadzie XIX wieku – jest fascynującą brzmieniowo interpretacją Poèmes anciens et romanesques francuskiego symbolisty Henriego de Régniera. Język dźwiękowy jest tutaj na wskroś nowoczesny, duch – romantyczny.
Maria Wilczek-Krupa
Czas trwania koncertu: ok. 60 minut
Przystanek Poranek - bezpłatne warsztaty dla dzieci między 4. a 6. rokiem życia, których rodzice lub inni opiekunowie przebywają na poranku symfonicznym. Obowiązują zapisy mailowe, zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: warsztaty@nospr.org.pl
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Najbliższe koncerty

Festiwal Katowice Kultura Natura / Aforyzmy i opowieści / Modigliani Quartet
Sala kameralna
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Tkaniny z dźwięków i emocji / NOSPR / Asbury / Dalene
Sala koncertowa
Kup bilet
Razem wśród dźwięków / dzieci od 6 do 18 miesięcy / Festiwal Katowice Kultura Natura „Melancholia i ekstaza”
Sala kameralna

Razem wśród dźwięków / dzieci od 19 miesięcy do 3 lat / Festiwal Katowice Kultura Natura „Melancholia i ekstaza”
Sala kameralna

Koncert przyjazny sensorycznie „Pianissimo” / Koncert fado / Patrícia Costa z zespołem / Festiwal Katowice Kultura Natura „Melancholia i ekstaza”
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Miłość zwycięży wszystko / La Venexiana
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Między elegią a mistyczną ekstazą / Deutsche Radio Philharmonie / Pons / Steinbacher
Sala koncertowa
Kup bilet


