NOSPR kameralnie / Śląskie Dni Muzyki Współczesnej - NOSPR
NOSPR kameralnie / Śląskie Dni Muzyki Współczesnej
Henryk Mikołaj Górecki –
5 utworów op. 13 na 2 fortepiany
Toccata op. 2 na 2 fortepiany
Mikołaj Górecki – Sonata na 2 fortepiany (prawykonanie polskie)
Sonia Brauhoff – In principio… per arpa, violoncello e piano (prawykonanie)
Marcel Chyrzyński – Reflection no. 3 na 2 fortepiany
Krzysztof Gawlas – Sonar 8 (prawykonanie)
Program koncertu złożony został z kompozycji reprezentantów trzech pokoleń twórców, urodzonych lub wykształconych w naszym regionie.
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) rozpoczął swoją działalność kompozytorską pod znakiem neoklasycyzmu. Motoryka w Toccacie op. 2 z częstymi zaburzeniami metrum, szorstkie, dysonansowe brzmienie, upodobanie do wysokiego poziomu głośności to baza techniczna dla treści o wyjątkowo dynamicznym, a nawet agresywnym wyrazie, dającym upust ekspansywnej energii i witalności.
Pięć utworów op. 13 z 1959 r. tchnie już innym duchem, fascynacją punktualizmem. Wysokości dźwiękowe poddane zostały tu zasadom techniki dodekafonicznej – natomiast zmieniająca się ustawicznie dynamika, nieregularne i maksymalnie zróżnicowane modele rytmiczne i struktury lustrzane zbliżają ten utwór do serializmu totalnego. Kompozytor nie stroni przy tym od brzmienia „bruitystycznego”, zwłaszcza kiedy każe grać pianistom klastery przy użyciu całego przedramienia.
Mikołaj Górecki (ur. 1971), syn Henryka Mikołaja i absolwent jego klasy kompozycji. Od 20 lat mieszka i działa w Ameryce Pn. - początkowo w Kanadzie, a w obecnie w USA. Wiele jego utworów wykonano w Polsce (zwłaszcza w ostatnim okresie), a także w salach koncertowych Amsterdamu, Nowego Jorku, Waszyngtonu, Montrealu, Quebec, Victorii, Edmonton. Trzyczęściowa Sonata na 2 fortepiany zaprezentowana została po raz pierwszy w Alfred Newman Recital Hall w Los Angeles w 2011 r.; w Polsce wykonana zostanie po raz pierwszy.
Marcel Chyrzyński (ur. 1971) rówieśnik Mikołaja Góreckiego i absolwent tej samej ogólnokształcącej szkoły muzycznej (im. Szymanowskiego w Katowicach) ukończył krakowską Akademię Muzyczną w klasie kompozycji prof. Marka Stachowskiego. Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów kompozytorskich. Będąc doktorem habilitowanym pełni obecnie funkcję dyrektora Instytutu Kompozycji, Dyrygentury i Teorii w macierzystej uczelni, a także Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich. Jego utwory wykonywane były na 6 kontynentach.
Reflection nr 3 to kompozycja z 2013 r. łącząca sentyment do języka tonalnego z myśleniem konstruktywistycznym i środkami minimalizmu muzycznego.
Najmłodsza w tym gronie Sonia Brauhoff, absolwentka klasy kompozycji prof. Aleksandra Lasonia w katowickiej Akademii Muzycznej, rozpoczyna dopiero swoją karierę kompozytorską. Na swoim koncie posiada kilka znaczących nagród i wyróżnień. W br. zdobyła III nagrodę na wrocławskim konkursie w zakresie kompozycji chóralnej za utwór Oratio pro pace, a jej utwór pt. In principio doszedł do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. M. Ravela w Bergamo. W ubiegłym roku ta sama kompozycja zdobyła II nagrodę w kategorii "Muzyka kameralna" na XII Konkursie Kompozytorskim Donne in Musica w Belgradzie. Utwór In prinzipio na fortepian, harfę i wiolonczelę zainspirowany został początkowymi wersetami Ewangelii wg św. Jana: „Na początku było Słowo …”. In principio zostanie po raz pierwszy wykonany publicznie.
Krzysztof Gawlas (ur. 1968) - kompozytor, improwizator, sound designer i gitarzysta. Kompozycji uczył się pod kierunkiem Ryszarda Gabrysia i Aleksandra Lasonia. Brał udział w kursach muzyki komputerowej, organizowanych przez IRCAM w Krakowie i Paryżu. Specjalizuje się w kompozycji i wykonawstwie muzyki wykorzystującej media elektroniczne, a także w muzyce jazzowej. Ważną pozycję w jego dorobku artystycznym zajmują też projekty multimedialne oraz muzyka do spektakli teatralnych. Sonar 8 to kompozycja na 2 fortepiany nastrojone z różnicą ¼ tonu, czyli kompozycja ćwierćtonowa, wykorzystująca ponadto wielokanałową projekcję przestrzenną dźwięku w systemie ambisonics.
Najbliższe koncerty



Festiwal Katowice Kultura Natura / Płacz po utracie / Il pomo d’Oro / Corti / DiDonato
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Arkadia romantyczna / Kameraliści NOSPR / Schubert
Sala kameralna
Kup bilet
Festiwal Katowice Kultura Natura / Wygnanie z raju miłości / Bostridge / Giorgini / Schubert
Sala koncertowa
Kup bilet
Festiwal Katowice Kultura Natura / Natura i miłość / Recital fortepianowy: Seong-Jin Cho
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Orientalne marzenia i polskie wiosny / NOSPR / Kuan
Sala koncertowa
Kup bilet

Noc muzeów / Dźwięki maszyn / Zwiedzanie specjalne "NOSPR na miarę" / trasa dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
NOSPR
