NOSPR kameralnie - NOSPR
NOSPR kameralnie
Joseph Lauber – Kwartet kontrabasowy
Giovanni Bottesini – Passione amorosa
Bernhard Alt – Suita na 4 kontrabasy
Daryl Runswick – Suite and the low
Astor Piazzolla – Oblivion (transkrypcja na 4 kontrabasy)
Zespoły kameralne, z kwartetem smyczkowym na czele, od wieków tworzone były na podobieństwo rodziny. Łączenie ze sobą instrumentów o analogicznej konstrukcji i sposobie wydobywania dźwięku, ale różnych pod względem skali dźwiękowej a tym samym fizycznych rozmiarów, miało na celu osiągnięcie możliwie dużego diapazonu, a jednocześnie optymalnego nasycenia brzmienia w poszczególnych rejestrach. Skutkowało to także specjalizacją w zakresie funkcji, jaką poszczególne instrumenty pełniły w zespole. Jedne nadawały się do naśladowania śpiewu, inne do ruchliwej figuracji, te zaś najniżej brzmiące, a zatem także o największych rozmiarach korpusu, do pełnienia funkcji basowej podstawy.
Skład zespołu, który wystąpi 14 maja, nie stosuje tej klasycznej zasady. Nie ma w nim smyczkowych „sopranów” (tj. skrzypiec), nie ma także instrumentów średniego rejestru (altówek i wiolonczel), które brzmieniu zespołu dodają głębi, ciepła, lirycznego wyrazu. Za całość programu odpowiadają wyłącznie kontrabasy, które tym samym przejmą na siebie wszystkie te zadania. Kontrabasiści NOSPR grający pod kierownictwem Jana Kotuli udowodnią, że są jak najdalsi od jakiegokolwiek zaszufladkowania i że nawet instrument o wielkich gabarytach zdolny jest do ekspresji lirycznej i zaskakującej ruchliwości.
Jednym z pomysłodawców takiego składu był urodzony w 1903 r. na Śląsku skrzypek Bernhard Alt, koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej. Pomysł Alta znalazł wielu naśladowców, do których należy Szwajcar Joseph Lauber i oczywiście światowej sławy kontrabasiści Włoch Giovanni Bottesini i Anglik Daryl Runswick. Ten ostatni w swoim utworze na cztery kontrabasy sparodiował słynne walce Johanna Straussa. Kropką nad „i” wieczoru będzie Oblivion Piazzolli, którego melancholia wyjątkowo dobrze współgra z możliwościami wyrazowymi zespołu kontrabasowego. [Aleksandra Konieczna]
Najbliższe koncerty

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Powrót do raju? / Orchestra di Santa Cecilia / Harding / Bell
Sala koncertowa
Kup bilet
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Koncert w porze drzemki dla rodziców z maluchami (do 12 miesięcy)
Sala kameralna

Inauguracja instalacji Marcina Dymitra „Dźwięk w ruchu”
Foyer NOSPR
