NOSPR / Helmuth Rilling - NOSPR
NOSPR / Helmuth Rilling
Johann Sebastian Bach ‒ Pasja według św. Mateusza
Część 1 (ok. 70 min.)
***
Część 2 (ok. 100 min.)
Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z Anną Woźniakowską, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory.
Pasja według Świętego Mateusza (1727, rew. 1746) to, jak pisał Jan Sebastian Bach (1685-1750), „wielka pasja” – w przeciwieństwie do wcześniejszej „małej”, Janowej. Przydomek ten odnosi się zarówno do długości utworu, jak i do jego obsady. Mamy tu nawiązanie do późnorenesansowej praktyki polichóralnej, dlatego w momentach węzłowych występują dwa chóry mieszane, chór chłopięcy i – to już cecha stylu barokowego – dwie orkiestry. Ten monumentalizm równoważony jest przez liczne arie, wiele z nich o charakterze lirycznym. Akcja rozwija się więc powoli, przynajmniej w porównaniu z Pasją Janową, która była znacznie bardziej dramatyczna. Bach, zwany „piątym Ewangelistą”, wpisuje się tu w tradycję muzyki pasyjnej – z podziałem na uroczyste chóry; obiektywne recytatywy Ewangelisty (inkrustowane partiami ewangelicznych postaci indywidualnych i chóralnego tłumu); refleksyjne ariosa i arie; kongregacyjne chorały. W ramach tej konwencji tworzy być może najbardziej poruszające przedstawienie Męki Pańskiej, jakie zna historia, nie tylko muzyki.
Po śmierci Bacha Pasję Mateuszową wykonywano regularnie, ale tylko w Lipsku. Jej wielka sława światowa rozpoczyna się w 1830, odkąd Felix Mendelssohn zadyrygował nią w Berlinie. Dziś powszechnie uznaje się ją za jeden ze szczytów muzyki. [Marcin Trzęsiok]
Najbliższe koncerty

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Powrót do raju? / Orchestra di Santa Cecilia / Harding / Bell
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Koncert w porze drzemki dla rodziców z maluchami (do 12 miesięcy)
Sala kameralna

Premiera instalacji Marcina Dymitera „Dźwięk w ruchu”
Foyer NOSPR


