De Profundis - spektakl muzyczny Andrzeja Chyry / premiera - NOSPR
De Profundis - spektakl muzyczny Andrzeja Chyry / premiera
Szanowni Państwo,
Informujemy, że podczas koncertu będą Państwo mogli skorzystać z oferty baru kawowego znajdującego się w ogólnodostępnej przestrzeni NOSPR.
Produkcja w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
„Świat nie ma sensu. Trzeba mu go nadać samemu. Złożyć ofiarę” – mówi grany przez Andrzeja Chyrę bohater dramatu więziennego Symetria. w reżyserii Konrada Niewolskiego. Czy pod tym zdaniem wypowiedzianym przez Dawida, skazanego na wieloletnią karę pozbawienia wolności intelektualisty i wykładowcy akademickiego, podpisałby się Frederic Rzewski, zmarły niedawno mistrz minimalizmu i eksperymentalnej muzyki zaangażowanej? Na pewno taka myśl bliska była Oscarowi Wilde’owi, którego konfesyjny list De Profundis – świadectwo pobytu poety w XIX-wiecznym zakładzie karnym za nielegalne w tamtej epoce praktyki seksualne – stał się podstawą jednego z najważniejszych utworów amerykańskiego kompozytora.
Doświadczenie zniewolenia – egzystencjalnego, politycznego, ale też rozumianego najbardziej dosłownie – było jednym z kluczowych tematów twórczości Rzewskiego. Motyw ten powraca także w utworach Coming Together i Attica opartych na tyleż lakonicznych, co wstrząsających słowach świadków i uczestników buntu w amerykańskim więzieniu Attica.
Trzy kompozycje i trzy bardzo różne teksty złożyły się w wyobraźni Andrzeja Chyry w swoisty inscenizowany koncert, a może nawet minimalistyczną operę. Bogata emocjonalnie i dramaturgicznie mozaika romantycznego liryzmu i ostrej ironii, konkretu codziennego życia i religijnej żarliwości, ukojenia przynoszonego przez artystyczną ekspresję oraz gorzkiego milczenia poruszą nie tylko koneserów nowej muzyki, lecz także poszukujących odpowiedzi na najważniejsze pytania miłośników teatru, kina czy literatury.
Zapraszamy na produkcję Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, w której poszukujemy odpowiedzi na dylematy współczesności w nowatorskim spektaklu z pogranicza współczesnego koncertu, teatru dramatycznego i opery.
Michał Mendyk
Czas trwania koncertu: ok. 60 minut
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi parkingów w Strefie Kultury – ważne informacje o parkingach
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w NOSPR – wskazówki dla uczestników wydarzeń.
Najbliższe koncerty


Czy pamiętasz? – koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami
Sala koncertowa
Kup bilet
Magda Umer - Koncert jubileuszowy 55 / 75 / koncert odwołany
Sala koncertowa

Koncert przyjazny sensorycznie „Pianissimo” / Erlendis Quartet
Sala kameralna


{oh!} Orkiestra / Pastuszka / Sariel / Szczepańska / Tomkiewicz / Cantar e Pizzicar
Sala kameralna
Brak biletów
Dźwięki w nas i wokół nas / warsztaty dla rodzin z dziećmi z wyzwaniami rozwojowymi
Sala warsztatowa NOSPR



