Koncert Laureatów Międzynarodowych Konkursów Chopin Avenue i String Avenue - NOSPR
Koncert Laureatów Międzynarodowych Konkursów Chopin Avenue i String Avenue
Artyści z czterech kontynentów przylecą do Katowic, by zagrać na koncercie dla laureatów konkursów Chopin Avenue International Piano Competition oraz String Avenue International Competition – Wieniawski Edition.
Repertuar dla dzieci i dorosłych, a także urzekające postaci muzyków z wielu kultur, którzy zagrają na wysokim poziomie, sprawią, że koncert przybierze wyjątkowy charakter nie tylko w swoim brzmieniu, ale także wizualnie. Nieczęsto bowiem się zdarza, że mamy przyjemność gościć taką różnorodność kultur i ekspresji artystycznej na jednej scenie.
Koncert podzielony jest na dwie części.
W pierwszej części wystąpią dzieci i młodzież, a w drugiej – studenci i dorośli.
Artyści zagrają utwory, za które nagrodzeni zostali przez znakomity panel jurorów konkursu Chopin Avenue International Piano Competition, w którego skład weszły legendy pianistyki i profesorowie uniwersyteccy: prof. Jerome Lowenthal – kierownik katedry pianistyki w Juilliard School w Nowym Jorku i juror w wielu konkursach międzynarodowych, prof. Miyoko Nakaya Lotto – absolwentka Juilliard School i juror w wielu prestiżowych konkursach (włącznie z Gina Bachauer International Piano Competition), prof. Young Sook Kim – absolwentka École normale de musique de Paris, prof. José Ramos Santana – absolwent Juilliard School, zwycięzca Gina Bachauer International Piano Competition oraz prof. Hyunkyung Kate Lee – absolwentka New York University, z tytułem doktora z Catholic University of America, juror w wielu prestiżowych konkursach (włącznie z International Mozart Piano Competition) oraz przewodnicząca jury konkursu Chopin Avenue.
Muzycy grający na instrumentach smyczkowych oceniani byli przez osobistości, takie jak prof. Michael Mermagen – absolwent Juilliard School, kierownik katedry instrumentów smyczkowych na University of Missouri-Kansas City Conservatory i artysta oraz pedagog w Aspen Music Festival, prof. Bartosz Bryła – kierownik Katedry Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, laureat VIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, prof. Beata Warykiewicz-Siwy, która prowadzi klasę skrzypiec, a także metodykę skrzypcową w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, (sprawowała funkcję koncertmistrzyni w Radio Kamerorkest – Netherlands Radio Chamber Orchestra) i prof. Hyunkyung Kate Lee, która przewodniczyła jury. Alina Kurczewska – Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz dr Aleksander Dańda – Konsul Generalny RP w Hongkongu obserwowali muzyków jako honorowi członkowie Jury
Oba konkursy stanowią platformę promującą kulturę i historię Polski w jej szerszym zakresie na forum międzynarodowym. Polska, jako kraj, jest ciągle niedostrzegana, a jej zalety i piękno, kiedy już odkryte, fascynują obcokrajowców. Konkursy Chopin Avenue i String Avenue – Edycja Wieniawskiego, jako platforma oparta na twórczości Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego, promują nie tylko muzykę i kulturę, ale także zachęcają do odwiedzenia Polski w celu głębszego zrozumienia twórczości kompozytorów.
Udział w konkursie to nie tylko rywalizacja, ale – co najważniejsze – okazja do podniesienia swoich umiejętności pianistycznych, poszerzenia wiedzy o Chopinie i Wieniawskim (ich życiu i twórczości), wyostrzenia zmysłowości muzycznej oraz zrozumienia różnic kulturowych i ich konsekwencji.
Chopin Avenue i String Avenue mają ambicje zostać miejscem spotkań artystów w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Wydarzenia edukacyjne, konkursowe i koncertowe dostarczają pretekst do budowy międzynarodowej społeczności, by dać okazję rozwoju osobistego i artystycznego wszystkim jej członkom.
Artyści nie są jednakże jedyną grupą, jaką inicjatywa Chopin Avenue ma na uwadze. Drugim ogniwem jest widownia, w szczególności ta najmłodsza, której umysły uwiedzione zostały przez gry komputerowe czy telefony komórkowe i która została mimowolnym niewolnikiem telewizji. Wychodząc naprzeciw nowoczesnej technologii, kolejnym celem będzie połączenie klasyki ze światem cyfrowym, gdzie przypomnimy młodzieży o walorach klasyki – nawet w świecie współczesnym.
Przypominamy, że w związku z trwającą międzynarodową konferencją organizowaną przez ONZ – Światowym Forum Miejskim WUF11 – parkingi w Strefie Kultury są niestety niedostępne, a przestrzeń wokół NOSPR została odgrodzona. Zamknięta dla ruchu została ul. Góreckiego i ul. Olimpijska od strony Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK). W związku z tym zachęcamy do skorzystania z alternatywnych parkingów w Śródmieściu lub wybrania transportu publicznego.
Dla samochodów przewożących osoby o ograniczonej mobilności, jest możliwość zatrzymania się przed wejściem głównym NOSPR na czas do 5 min (wjazd „pod fontannę” od Al. Roździeńskiego). Po opuszczeniu pojazdu przez pasażerów kierowcy proszeni są o przeparkowanie samochodu.
Zachęcamy do wyruszenia w kierunku NOSPR wcześniej niż zazwyczaj, by – mimo utrudnień – udało się Państwu dotrzeć na koncerty o czasie.
Najbliższe wydarzenia edukacyjne
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Grupa Rodzina mini / (dzieci 19 miesięcy – 3 lat)
Sala kameralna
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
Sala warsztatowa NOSPR
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
Sala warsztatowa NOSPR
Grupa Rodzina mini / (dzieci 7 – 18 miesięcy)
Sala kameralna
Grupa Rodzina mini / (dzieci 19 miesięcy – 3 lat)
Sala kameralna
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
Sala warsztatowa NOSPR
Rodzinne muzykowanie "Od ucha do ucha"
Sala warsztatowa NOSPR
Edukacyjny koncert symfoniczny dla szkół
Sala koncertowa