AUKSO / "7 widoków w drodze do Krakowa" - NOSPR
AUKSO / "7 widoków w drodze do Krakowa"
Część I
Siedem widoków w drodze do Krakowa - suita podróżna na dwa głosy, obój, fortepian, orkiestrę smyczkową, akustyczną gitarę basową i perkusję.
Cykl piosenek i tematów instrumentalnych, inspirowany odkrytymi w Pałacu Mieroszewskich w Krakowie freskami z połowy XIX w. przedstawiającymi okolice miasta z ich ważnymi siedzibami, takimi jak Tenczyn, Tyniec czy Ojców. Idylliczna, nawiązująca do dekoracyjnego malarstwa włoskiego praca Józefa Peszki znajduje kontrapunkt w tekstach Bronisława Maja, Horacego i Turnaua, które podkreślają ulotność i kruchość ludzkich spraw i jednocześnie afirmują nieuchronność przemijania.
Muzyka Grzegorza Turnaua, dedykowana w szczególności wirtuozowi oboju, Mariuszowi Pędziałkowi, pozwala odnaleźć równowagę między wysokim i niskim, liryką i satyrą, sacrum i profanum. Czyli – wedle greckich pojęć – metaxu.
Całości utworu towarzyszy animowana projekcja fresków.
Część II
Piosenki i utwory instrumentalne z muzyką Grzegorza Turnaua, wybrane z jego trzydziestoletniej kariery kompozytorskiej i estradowej. W programie zarówno te szerzej znane i rozpoznawalne (Bracka, Cichosza, Między ciszą a ciszą, Znów wędrujemy), jak i te rzadziej prezentowane. Wszystkie w wersjach orkiestrowych.
Najbliższe koncerty

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 1-3
Sala kameralna

Kalejdoskop / Muzyka nie całkiem poważna / klasy 4-6
Sala kameralna

Festiwal Katowice Kultura Natura / Ogrody rozstania / NOSPR / Alsop / Mahler
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Festiwal Katowice Kultura Natura / Powrót do raju? / Orchestra di Santa Cecilia / Harding / Bell
Sala koncertowa
Ostatnie bilety
Dźwięki w nas i wokół nas
Sala warsztatowa NOSPR

Koncert w porze drzemki dla rodziców z maluchami (do 12 miesięcy)
Sala kameralna

Premiera instalacji Marcina Dymitera „Dźwięk w ruchu”
Foyer NOSPR

