Sebastian Heindl - NOSPR
Sebastian Heindl Organy
„Sebastian Heindl nie jest po prostu organistą. Ma moc wznoszenia słuchaczy ku niebiosom i strącania ich w niedolę – ten muzyk to prawdziwy cud rodem z Lipska“. DIE ZEIT (2021)
Na przestrzeni ostatnich lat zyskał międzynarodową sławę zdobywając szereg nagród w konkursach organowych na całym świecie, m.in. wygrywając, w roku 2019, uważany za jeden z najważniejszych, Longwood Gardens Organ Competition (USA).
Podstawowe wykształcenie muzyczne zdobywał jako chórzysta Chóru Chłopięcego św. Tomasza w Lipsku. W tamtym okresie zbudował głęboką więź z muzyką Johanna Sebastiana Bacha. Następnie, podjął studia u prof. Martina Schmedinga w Konserwatorium w Lipsku. Dzięki wirtuozerskim interpretacjom, charyzmie i przebojowości, zaskarbił sobie uznanie publiczności najważniejszych sal koncertowych, takich jak sale filharmonii w Berlinie i Essen, Bamberg Symphony, Konzerthaus Berlin, czy jej wiedeńskiej imienniczki. W lipskiej sali Gewandhaus debiutował z Koncertem na organy i orkiestrę Francisa Poulenca. Z trasami koncertowymi gościł w Francji, Szwajcarii, Austrii, na Węgrzech, w Zjednoczonym Królestwie, Irlandii, Rosji, USA i Kanadzie. Jego debiutancki album, nagrany w wieku 17 lat, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Wystąpił w filmach muzycznych Bachfest Leipzig, przygotowanym przez Sir Johna Eliota Gardinera dokumencie “Bach – A passionate life” produkcji BBC, a także w bardzo dobrze ocenianym filmie koncertowym Zespołu Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Berlińskiej dostępnym w jej Cyfrowej Sali Koncertowej.
Sebastian Heindl jest również improwizatorem i kompozytorem. W swoim wysoce indywidualnym języku muzycznym łączy elementy współczesnego jazzu i klasycznych struktur formalnych.
W 2022 roku został mianowany kierownikiem muzyki kościelnej berlińskiego Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma. Świątyni, która jak żadna inna odzwierciedla burzliwą historię Niemiec na przestrzeni minionych stuleci.
Dzięki swojej dynamicznej aktywności w mediach społecznościowych i szerzej w internecie, a szczególnie na YouTubie, Heindl rozpala miłość do muzyki organowej w tysiącach słuchaczy.