Saskia Giorgini - NOSPR
Saskia GiorginiFortepian

„Ekscytujące… doskonałe w każdym calu.” Fiona Maddocks, The Observer, London.
Oba najnowsze albumy Saskii Giorgini z muzyką Franza Liszta – Consolations [Pocieszenia] i Harmonies Poétiques et Religieuses [Harmonie poetyckie i religijne] wydane przez Pentatone – zostały uhonorowane nagrodą Diapason d’Or, otrzymały 5-gwiazdkowe recenzje i Albumu Miesiąca w kategorii Muzyki Instrumentalnej od BBC Music Magazine, wyróżnienie w kategorii Nagranie Miesiąca w rankingu International Piano Magazine oraz dwukrotne wskazanie jako Wybór Krytyka w roku 2023 na łamach magazynu Gramophone. “Natychmiast urzeka autorytetem i biegłością wykonania.”
Gramophone “Uosobienie szlachetności. Po ascetycznym Ciccolinim i promiennym Kempffie Saskia Giorgini proponuje nam wielką współczesną interpretację tych trzech cykli Liszta.” - Diapason
“Liszt w jej wykonaniu po prostu zachwyca. Liryzm jej stylu idzie w parze z porywającą techniką.” - Opus Klassiek
“Znakomite nagranie… doświadczenie graniczące z cudem… głos o wyjątkowym znaczeniu w świecie Liszta.” - International Piano
Artystka ma na swoim koncie także dwa inne nagrania dla wytwórni Pentatone: wysoko ocenioną wersję Die schöne Müllerin [Pięknej młynarki] oraz Respighi Songs [Pieśni Respighiego] zrealizowane wspólnie z tenorem Ianem Bostridgem. Saskia Giorgini podpisała kontrakt z Pentatone na dwa kolejne albumy z muzyką Liszta oraz jeden z utworami Debussy’ego.
Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Mozartowskiego w Salzburgu (2016), gdzie otrzymała również nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu pisanego na zamówienie. Rok wcześniej zdobyła Nagrodę Specjalną im. Szopena podczas Konkursu Pianistycznego im. Busoniego (2015). Krytycy chwalą jej bezbłędną technikę, piękne, poruszające brzmienie, pełne wyobraźni frazowanie oraz wyjątkową muzykalność.
Saskia Giorgini regularnie występuje w recitalach i transmisjach radiowych nagrywanych na żywo, które cieszą się uznaniem publiczności i krytyki. Do sal koncertowych i festiwali, gdzie gościła, należą m.in. Lingotto Hall w Turynie, Teatro La Fenice w Wenecji, Concerti del Quirinale w Rzymie, Meistersingerhalle w Norymberdze, Liederhalle w Stuttgarcie, Großer Saal Stiftung Mozarteum w Salzburgu, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Philharmonia Skt. Petersburg, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Eindhoven Muziekgebouw, Utrecht Kamermuziek Festival, MiTo Settembre Musica Festival, Unione Musicale Torino, Vancouver Summer Festival, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Festiwal Katowice Kultura Natura, Seoul Arts Center, Cairo Opera House, Toppan Hall i Suntory Hall w Tokio oraz Wigmore Hall w Londynie.
Artystka występowała z wieloma orkiestrami, m.in. z Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Filharmonią Łódzką i CBC Radio Orchestra w Kanadzie pod batutą takich dyrygentów jak Simon Gaudenz, Eliahu Inbal, Mario Bernardi, Antonello Manacorda, Tadeusz Wojciechowski, Andrea Battistoni i Massimiliano Caldi.
Szczególne zamiłowanie do muzyki kameralnej sprawia, że pianistka regularnie współpracuje z wybitnymi artystami, takimi jak Ian Bostridge, Vilde Frang, Martin Fröst, Janine Jansen, Gilles Apap, Mario Brunello, Thomas Demenga i wieloma innymi.
Wśród najważniejszych wydarzeń w jej karierze w ostatnim czasie i nadchodzącym sezonie znaleźć można: Koncert fortepianowy Es-dur KV 482 Mozarta z Copenhagen Philharmonic i Christianem Ølandem, Koncert fortepianowy c-moll KV 491 tego samego kompozytora z Jönköpings Sinfonietta i Johannesem Gustavssonem, Koncert fortepianowy Es-dur „Cesarski” Nr 5 Beethovena z Jyväskylä Sinfonia i Lorenzo Passerinim, Burleskę Straussa z Christopherem
Lichtensteinem i Osnabrücker Symphony Orchestra, występ na Festiwalu Enescu w Bukareszcie z Athens State Orchestra pod batutą Stefanosa Tsialisa, Concerto [Koncert fortepianowy a-moll] Schumanna z Sønderjyllands Symfoniorkester i Simonem Gaudenzem oraz recitale solowe m.in. na MiTo Festival, w Elbphilharmonie Hamburg, Wigmore Hall w Londynie, Konzerthaus Wien, Concertgebouw w Amsterdamie, a także w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii, Danii i na Litwie.
Pierwsze lekcje gry na fortepianie Saskia Giorgini pobierała w wieku czterech lat. W wieku lat piętnastu została przyjęta do akademii pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli, gdzie kształciła się pod kierunkiem Riccarda Risalitiego, Leonida Margariusa i Louisa Lortie. Równolegle z najwyższymi ocenami i wyróżnieniem ukończyła Conservatorio di Torino w klasie Claudio Voghery. Studia podyplomowe kontynuowała w Accademia di Musica di Pinerolo pod kierunkiem Enrico Pace, na Universität für Musik und darstellende Kunst Graz (KUG) w klasie Juliusa Drake’a oraz w Mozarteum Salzburg w klasie Pavla Gililova.
Saskia Giorgini jest artystką związana z marką Bösendorfer. Ma tytuł profesorski i na co dzień prowadzi klasę fortepianu na uniwersytecie Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu, w Austrii.
Najbliższe koncerty

Festiwal Katowice Kultura Natura / Wygnanie z raju miłości / Bostridge / Giorgini / Schubert
Sala koncertowa