Paweł Kotla - NOSPR
Paweł Kotla
Studia dyrygenckie podjął pod kierunkiem Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształcił się również w Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie Oksfordzkim u Andrew Parrotta. Prócz tego brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Jormę Panulę (Wiedeń, Innsbruck, Bressanone).
Jako asystent pracował z takimi dyrygentami, jak Simon Rattle czy Valery Gergiev, otrzymując szereg pozytywnych opinii, sformułowanych m.in. przez Colina Davisa oraz Neville’a Marrinera.
Występował w Brazylii, Austrii, Czechach, Gruzji, Hiszpanii, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Szwecji, na Ukrainie i Białorusi, dyrygując w najsłynniejszych ośrodkach muzycznych, wśród których można wyróżnić: Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Operę Kijowską, Filharmonię Berlińską, Teatr Królewski w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatro Municipal w São Paulo oraz Wielką Salę Filharmonii Petersburskiej. Prowadził m.in.: London Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica Municipal de São Paulo, City of Birmingham Symphony Orchestra, Georgian Sinfonietta, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrę Filharmonii Petersburskiej, London Mozart Players, Drottningholms Barockensemble.
W swym dorobku ma liczne koncerty z towarzyszeniem polskich orkiestr, w tym m.in. Orkiestry Filharmonii Narodowej, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestry Sinfonia Varsovia, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej.
Magazyn Sunday Times napisał o jednym z koncertów z jego udziałem: „To była doskonała lekcja dyrygowania. Dyrygowanie jest tajemniczą sztuką, ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę z siłami żywiołów”.
Prócz nagrań z Polską Orkiestrą Radiową, Paweł Kotla regularnie prowadzi projekty nagraniowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Był twórcą i dyrektorem artystycznym I, Culture Orchestra – jednego z najważniejszych przedsięwzięć Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wspólnie z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu Europejskiego.