Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej - NOSPR
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej to zespół nawiązujący do wieloletniej i bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej.
Pierwsze zespoły kameralne powstawały tu już na początku ubiegłego stulecia. W latach 60. i 70. na estradach całego świata odnosił sukcesy zespół Kameralistów Filharmonii Narodowej kierowany przez Karola Teutscha. Międzynarodowe uznanie zyskały również inne formacje, w skład których wchodzili muzycy Filharmonii Narodowej. Lata 90. to okres działalności zespołu smyczkowego, który koncertował z wybitnymi solistami (Konstanty Andrzej Kulka, Nigel Kennedy), dokonując nagrań płytowych i telewizyjnych. Z okazji obchodów 100-lecia Filharmonii w Warszawie reaktywowano – pod patronatem Antoniego Wita – Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej. Zespół tworzą czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej, wśród nich członkowie byłego zespołu Karola Teutscha. Kierownictwo artystyczne zespołu objął Jan Lewtak – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego i Mirosława Ławrynowicza, laureat konkursów skrzypcowych i nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji, artysta o bogatym dorobku w dziedzinie muzyki kameralnej.
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej nawiązała współpracę z najwybitniejszymi solistami, wytwórniami płytowymi, organizatorami prestiżowych festiwali oraz z twórcami muzyki kameralnej. W kwietniu 2003 roku zespół pod dyrekcją Antoniego Wita nagrał płytę z Czterema porami roku Antonio Vivaldiego. Partię solową wykonał Jan Lewtak. W sezonie artystycznym 2005/2006 zespół występował m.in. z laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui – Mariuszem Patyrą i dokonał z nim nagrania płytowego dla Polskiego Radia w najnowszej technice wielokanałowego zapisu dźwięku: Super Audio CD.
W lutym 2021 roku zespół nagrał płytę Mistrz muzycznych krajobrazów z muzyką filmową Ennio Morricone z transkrypcjami Jana Lewtaka.