Ola Rudner - NOSPR
Ola Rudner
Urodzony w Szwecji. W początkach kariery zasłynął jako skrzypek i koncertmistrz takich orkiestr, jak Camerata Salzburg, Orkiestra Symfoniczna Volksoper Wien czy Wiener Symphoniker. W 1995 r. założył zespół Philharmonia Wien, z którym odbył szereg tournées. W latach 2001–2003 był pierwszym dyrygentem Tasmańskiej Orkiestry Symfonicznej, następnie stanowisko to piastował w Orchestra Haydn di Bolzano e Trento (2003–2006). W latach 2008–2016 był głównym dyrygentem Württembergische Philharmonie Reutlingen.
Prowadził wiele wiodących orkiestr w Australii, koncertował z większością orkiestr skandynawskich. Ponadto współpracował m.in. z BBC Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, SWR Symphonieorchester, Orchestra del Teatro La Fenice, Orchestra Sinfonica di Roma, Orkiestrą Mozarteum, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i NOSPR. W 2010 r. odbył tournée po Japonii z Orkiestrą Symfoniczną Volksoper Wien, co zaowocowało ponownym zaproszeniem artysty do udziału w koncertach w Suntory Hall w 2012, 2014 i 2017 r.
Dysponuje rozległym repertuarem, obejmującym zarówno muzykę epoki baroku (J.S. Bach), dzieła klasyczno-romantyczne (J. Haydn, J. Brahms), jak i utwory kompozytorów współczesnych (F. Cruixent, R. Martinsson). Wiele uwagi poświęca interpretacji twórczości A. Brucknera, co spotyka się z wielkim uznaniem krytyki. Jest także cenionym dyrygentem operowym, regularnie prowadzi spektakle na deskach teatrów operowych w Australii, Austrii i we Włoszech (m.in. Czarodziejski flet, Così fan tutte, Wesele Figara, Łaskawość Tytusa, Idomeneo W.A. Mozarta, Fidelio L. van Beethovena, Carmen G. Bizeta, Trubadur, Traviata G. Verdiego, Cyrulik sewilski G. Rossiniego, Don Pasquale G. Donizettiego, operetki J. Offenbacha, J. Straussa, F. Lehára).
Dokonał nagrań dla wytwórni BIS, Harmonia Mundi, ABC Classics, Camerata Tokyo, Amadeus, Antes Edition.
Ola Rudner został odznaczony austriackim Krzyżem Zasługi. Otrzymał również Medal Stulecia (Centenary Medal) za wybitną działalność muzyczną w Australii.