Monika Würsten - NOSPR
Monika WürstenWiolonczela
wiolonczelistka młodego pokolenia o szerokich zainteresowaniach artystycznych. Urodzona w Bernie, tam też kształciła się w grze na instrumencie, m.in. w Musikschule Konservatorium Bern w klasie Denisa Severina.
W 2021 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie wiolonczeli prof. Jana Kalinowskiego. Obecnie jest uczestniczką trzeciej edycji projektu Akademia NOSPR 2022/2023.
W czasie studiów oraz na Kursach Mistrzowskich pracowała pod kierunkiem uznanych wiolonczelistów-pedagogów, takich, jak: Arto Noras, Alexander Gebert, Tomasz Wyroba i Monika Krasicka-Gajownik. Zdobyte w ten sposób doświadczenia pomogły jej pogłębić muzyczną wrażliwość i wykształcić własny styl gry.
Jako solistka, Monika Würsten została wyróżniona w IV Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu (Warszawa, 2020). Ponadto zdobyła II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2020. Tego samego roku wykonała Elegię Mikołaja Góreckiego z Orkiestrą Kameralną Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej. Innym ważnym wydarzeniem dla młodej artystki był występ w roli solistki z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod batutą Łukasza Borowicza (2021).
Swoje zainteresowanie muzyką kameralną wiolonczelistka rozwijała m. in. na Kursach Mistrzowskich zorganizowanych przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, które prowadzone były przez członków zespołu Kronos Quartet. Zaowocowało to nagrodami zdobytymi wraz z triem fortepianowym: III nagrodą na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2021 oraz II nagrodą na II International Online Instrumental Performance Competition (Toronto).
Główną pasją Moniki Würsten jest działalność orkiestrowa. W roku 2021/2022 uczestniczyła w dziesiątej edycji projektu Akademia Sinfonia Varsovia w którym miała okazję rozwijać się artystycznie pod okiem Marcela Markowskiego i Piotra Mazurka. Wiolonczelistka regularnie współpracuje z Sinfonią Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfoniettą Cracovia i z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
Młoda artystka uczestniczyła w wielu festiwalach o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym, m. in.: The 4th International Cello Festival of Shanghai Conservatory of Music w Chinach; 8. Krakowska Jesień Muzyczna w Filharmonii Krakowskiej (wraz z triem fortepianowym); Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie (2018). Kilkukrotnie występowała też w ramach programu Muzyka Naszych Czasów,promując twórczość kompozytorów XXI wieku. Koncerty te zostały zarejestrowane we współpracy z wytwórnią płytową DUX.