Royal Concertgebouw Orchestra - NOSPR
Royal Concertgebouw Orchestra
Mająca siedzibę w Amsterdamie Royal Concertgebouw Orchestra powstała w 1888 roku, zaś pierwszy człon obecnej nazwy („Królewska”) został jej oficjalnie nadany podczas obchodów stulecia w roku 1988. Patronką zespołu jest Maksyma, królowa Niderlandów.
Concertgebouw to jedna z najwybitniejszych orkiestr na świecie. Od dawna jest ceniona zwłaszcza za wykonania dzieł Gustava Mahlera i Antona Brucknera, podtrzymuje także wieloletnie tradycje koncertowe, takie jak występy pasyjne i koncerty bożonarodzeniowe. Od swojego założenia orkiestra współpracuje z najlepszymi dyrygentami i solistami. W przeszłości osobiście prowadzili ją m.in. Richard Strauss, Gustav Mahler czy Igor Strawiński, a zwyczaj bliskiej współpracy z kompozytorami orkiestra podtrzymuje do dzisiaj.
Royal Concertgebouw Orchestra zachowuje wyjątkowe, sobie tylko właściwe brzmienie, które po części zawdzięcza unikatowej akustyce sali, od której wzięła swoją nazwę. O jego kształcie decydują również muzycy i pierwsi dyrygenci, których dotychczas było jedynie siedmiu: Willem Kes, Willem Mengelberg, Eduard van Beinum, Bernard Haitink, Riccardo Chailly, Mariss Jansons i Daniele Gatti. Klaus Mäkelä dołączył do orkiestry jako jej partner artystyczny w sezonie 2022/2023, a funkcję pierwszego dyrygenta będzie pełnił od roku 2027. Od sezonu 2021/2022 honorowym dyrygentem gościnnym Concertgebouw jest Iván Fischer, natomiast Pierre Audi pracuje z orkiestrą jako partner twórczy.
Oprócz około 80 występów prezentowanych w jej amsterdamskiej siedzibie Concertgebouw Orchestra daje 40 koncertów w innych prestiżowych salach na całym świecie, dzięki czemu rokrocznie muzyką na żywo w jej wykonaniu może cieszyć się ok. 250 000 słuchaczy. Do jeszcze szerszego grona odbiorców orkiestra dociera poprzez wideo, streamingi oraz transmisje radiowe i telewizyjne. Wydaje również płyty CD i DVD nakładem własnej wytwórni RCO Live.
W ramach programu Academy of the Concertgebouw Orchestra młodzi utalentowani muzycy zdobywają doświadczenie w najwyższej próby wykonawstwie orkiestrowym, zaś projekt Concertgebouworkest Young przeznaczony jest dla uzdolnionych muzycznie nastolatków z całej Europy.
Concertgebouw Orchestra jest współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki Holandii, miasto Amsterdam, sponsorów i licznych darczyńców z całego świata. Większość jej przychodu stanowią wpływy z koncertów prezentowanych w Holandii i za granicą.