Klaudiusz Lisoń - NOSPR
Klaudiusz LisońDyrygent
Klaudiusz Lisoń – muzyk, dziennikarz, nauczyciel klasy trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu oraz w Publicznej Szkole Muzycznej I st. w Leśnicy. Absolwent opolskiej szkoły muzycznej, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy a także Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje praktyczne i pedagogiczne umiejętności rozwijał u profesorów europejskich uczelni muzycznych jak Klaus Schuwerk, Reinhold Friedrich, Wolfgang Bauer, Laura Vukobratovic, Konradin Groth, Roman Gryń, Igor Cecocho, Stanisław Dziewior, Wacław Mulak i wielu innych.
Z wyboru i pasji pedagog - nauczyciel dzieci i młodzieży chętnej do gry na instrumentach dętych szczególnie w orkiestrach dętych oraz zespołach kameralnych. Dyrygent i współtwórca dużych orkiestr dętych w Województwie Opolskim, z którymi wdrożył wiele inicjatyw i przedsięwzięć koncertowych m.in. Gala Noworoczna Młodzieżowej Orkiestry, Koncerty świąteczne, wymiana międzynarodowa orkiestr młodzieżowych z orkiestrami z Niemiec, Czech, Austrii, Międzynarodowa Parada Orkiestr Dętych w Prószkowie, Koncerty w ciekawych plenerach itd..
Z orkiestrami działa na wielu polach aktywności społecznej, realizując różnego rodzaju projekty rozwojowe i edukacyjne, wyjeżdżając na festiwale orkiestr (Niemcy, Czechy, Bułgaria, Czarnogóra, Grecja), organizując koncerty plenerowe, promujące wychowanie dzieci i młodzieży poprzez granie na instrumentach, warsztaty orkiestrowe gdzie orkiestry przygotowują swój nowy repertuar i szlifują orkiestrowy warsztat instrumentalny. Jest też współtwórcą Stowarzyszenia TIKEA (Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Edukacyjnych i Artystycznych) w Leśnicy, TAKT (Towarzystwa Artystyczno-Kulturalnego), które wspierają działalność muzyczną naszego regionu, opiekują się orkiestrami i zespołami muzycznymi, promują kulturę własną w kraju i zagranicą. W orkiestrach Klaudiusza Lisonia łącznie muzykuje ponad 150 osób. Ze swoimi zespołami nagrał kilka płyt CD i DVD.
Klaudiusz Lisoń działa też w sferze pedagogicznej ucząc młodych trębaczy w szkołach muzycznych regionu opolskiego. Uczniowie oprócz wielu nagród i miejsc w konkursach i przesłuchaniach, mają niejednokrotnie szansę uczestniczyć w projektach międzynarodowych orkiestr młodzieżowych jak European Spirit of Youth Orchestra, The European Union Youth Orchestra Campus, Polsko-Niemiecka Filharmonia Młodych, Lutosławski Youth Orchestra, Santander Orchestra, Aspen Festival Orchestra, zarówno jako muzycy orkiestrowi, jak i soliści. Absolwenci zaś byli lub są studentami uczelni artystycznych w Europie (Berlinie, Essen, Stuttgarcie, Bazylei, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy), a także są zawodowymi muzykami w profesjonalnych orkiestrach. Praca z młodzieżą to pasja i radość, nic więc dziwnego, że pochłania go niemal w stu procentach.