Ślōnsko Bajarka - Dominika Kierpiec-Kontny - NOSPR
Ślōnsko Bajarka - Dominika Kierpiec-KontnyWiolonczela
Dominika Kierpiec-Kontny (ur.1990) od młodzieńczych lat była zafascynowana opowieściami o Śląsku, dzięki swojej babci Zofii Łomozik (zwanej w rodzinie „Babiczkõm).
W 2011r została zaproszona do jazzowo-folkowego projektu „Adam Oleś hurdu_hurdu”, w którym występuje do dziś w roli wokalistki i wiolonczelistki.
W projekcie biorą udział wybitni muzycy polskiej sceny jazzowej, tj. Sławomir Berny (perkusja), Tomasz Kałwak (fortepian) , Damian Kurasz (gitara), Radosław Nowicki (saksofon), Adam Oleś (wiolonczela, pomysłodawca), oraz rdzenny zespół śpiewaczy „Radostowianki”.
Płyta „Adam Oleś hurdu_hurdu” zyskała uznanie na Festiwalu Programu Drugiego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2013, gdzie zdobyła III miejsce w kategorii „Fonogram Roku”, a Dominika zdobyła indywidualne wyróżnienie.
Projekt „Hurdu_Hurdu” został ponownie doceniony na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie zdobył I nagrodę (2017r).
W 2015r Dominika Kierpiec-Kontny została absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunku: gra na wiolonczeli. Studiowała w klasie wykł. Łukasza Franta, koncertmistrza wiolonczel katowickiego NOSPR-u.
Po studiach postanowiła połączyć śląski entuzjazm z grą na wiolonczeli – i tak powstał pomysł „Ślōnskiej Bajarki”. W oparciu o oryginalne śpiewniki Juliusza Rogera i Adolfa Dygacza, fachową literaturę (m.in. „Wihajster do gŏdki” Barbary Szmatloch”) i zebrane opowieści stworzyła 12 autorskich programów warsztatów muzyczno-regionalnych dla dzieci. Celem zajęć jest wprowadzenie najmłodszych w atmosferę śląskiej gõdki, muzyki i zwyczajów, zgodnie z tradycją, odchodząc od stereotypów.
W swojej dotychczasowej 4-letniej działalności, Dominika jako „Ślōnsko Bajarka” współpracowała z takimi instytucjami jak: Muzeum Śląskie, NOSPR Katowice, Teatr Lalek Marka Żyły, Muzeum Emigracji w Gdyni, Radio Em, TVP Katowice, Żorski Teatr Muzyczny, Program Drugi Polskiego Radia.
Przez trzy lata prowadziła również zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi w żorskim OREW-ie.
W sezonie 2019/2020 wspólnie z teściem Mieczysławem Kierpcem i mężem Rafałem stworzyła 25 autorskich słuchowisk „Śląsko bajka na dobranoc”, które pojawiały się co niedzielę w Radiu Em.
Spotkania prowadzi wspólnie z mężem Rafałem Kierpcem, również absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach; obecnie kontrabasistą Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie.
Dominika jest również założycielką i liderką zespołu SĄSTĄD, z którym zdobyła nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki autorskiej w Polsce, tj.
- 2014r – Grand Prix na festiwalu AL LEGRO/ tribute to Szpilman w Sosnowcu
- 2015 r - II miejsce / III Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego, Gdańsk.
- 2017 – II miejsce na Festiwalu Ballady Filmowej w Toruniu,
- 2018 - I miejsce na legendarnym, 54. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie
- I miejsce na „Poetyckiej Dolinie” w Warszawie.
- I miejsce na festiwalu OFF – Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi
- 2019 -udział w debiutach 56. KFPP w Opolu
Dominika, jak na Ślōnzoczka przistałõ lubi warzić mieć piyknie we chałpie. Ulubione ślōnskie słowo: oberiba.