Ben Cullen Williams - NOSPR
Ben Cullen WilliamsProjekt rzeźby i inscenizacja filmowa
Ben Cullen Williams to mieszkający w Londynie artysta, którego prace obejmują rzeźby, instalacje, fotografie i wideo. W swojej pracy eksploruje związki ludzkości ze światem w gwałtownie zmieniającym się środowisku, szczególnie skupiając się elementach, w których spotykają się przestrzeń, technologia i krajobraz. Bada, w jaki sposób projektowanie przestrzenne może być rozumiane jako fizyczna manifestacja ludzkiej kondycji. Czerpie z szerokiego wachlarza procesów twórczych, od fizycznych po cyfrowe, by zrozumieć nasz zmieniający się związek ze światem materialnym. Zanim rozpoczął studia rzeźbiarskie w Royal College of Art, studiował architekturę na Uniwersytecie w Edynburgu. Stąd też u podstaw jego praktyki leży zgłębianie tego, jak urządzamy przestrzeń, w której mieszkamy, i tego, jak to środowisko na nas oddziałuje. Często wychodzi ze swoimi pracami poza galerie, by rzucić wyzwanie utartym konwencjom prezentacji sztuk wizualnych. Stąd jego dążenie do współpracy z choreografami i muzykami, w ramach której jego dzieła były już prezentowane w teatrach, salach koncertowych i innych miejscach zwyczajowo powiązanych z występami muzycznymi.
Jego dzieła były prezentowane w różnorodnych przestrzeniach i galeriach, a wiele pośród nich to efekt współpracy z przedstawicielami rozmaitych dziedzin i dyscyplin. Wśród miejsc, w których można było zobaczyć jego wystawy, dzieła performatywne i pokazy filmowe, znajdziemy Musée d’arts w Nantes, Misk Institute w Rijadzie, CAFA Art Museum w Pekinie, Somerset House, 180 Strand, Now Gallery, The Truman Brewery, Saddler’s Wells, The Coliseum, Queen Elizabeth Hall i Picadilly Lights w Londynie, Dorothy Chandler Pavilion w Los Angeles, Teatr Bolszoj w Moskwie, Ginza Square w Tokio czy K-Pop Square w Seulu.
Współpracował z takimi twórcami i instytucjami, jak Wayne McGregor, Marina Abramovic, badacz polarny Robert Swan, Google Arts and Culture czy MIT Media Lab.
Jego projekty zdobywały nagrody i nominacje konkursach Circa Prize (nominacja 2021), D&AD Yellow pencil (laureat 2018), RIBA award (laureat 2012, nominacja 2011), Aesthetica Award (nominacja 2021 i 2022).