Angela Hewitt - NOSPR
Angela Hewitt Fortepian
Angela Hewitt zajmuje wyjątkową pozycję wśród najlepszych pianistów naszych czasów. Jej szeroki repertuar sprawia, że artystka często daje recitale i koncertuje z najważniejszymi orkiestrami w Europie, Ameryce i Azji. Zdobyła wiele nagród i nagrała szereg płyt, zaś jej wykonania dzieł Bacha uczyniły ją jedną z najważniejszych interpretatorek kompozycji barokowego mistrza. W 2020 roku otrzymała medal Festiwalu Bachowskiego przyznawany przez miasto Lipsk – to prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy w jego 17-letniej historii zostało przyznane kobiecie.
Dyrygując od fortepianu, artystka poprowadziła orkiestry symfoniczne z Toronto i Vancouver, zespoły filharmoniczne z Hongkongu i Kopenhagi, Lucerne Festival Strings, Kammerorchester Stuttgart, Britten Sinfonia, szwedzkie i zurychskie orkiestry kameralne, Salzburg Camerata, Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, nowojorską Orpheus Chamber Orchestra, Orchestra Ensemble Kanazawa w Japonii oraz Tonkünstler-Orchester związaną z Musikverein w Wiedniu. Plany Angeli Hewitt na sezon 2023/24 przewidują występy z orkiestrami we Włoszech, Finlandii, Polsce, Estonii i Szwajcarii, w tym trasy po Wielkiej Brytanii z Kammerorchester Basel oraz z Royal Northern Sinfonia. Angela Hewitt często koncertuje również na festiwalach, m.in. w Bostonie, Baltimore, Toronto, Ottawie, Rzymie, Zurychu, Kopenhadze, Cambridge i Stresie.
Jest artystką-rezydentką londyńskiej Wigmore Hall, gdzie w 2016 roku zainaugurowała Bach Odyssey – cykl 12 recitali prezentowanych na całym świecie, na które złożył się komplet dzieł kompozytora na instrumenty klawiszowe. Cykl, zakończony w 2022 roku, został również przedstawiony w nowojorskiej sali 92NY oraz w Ottawie, Tokio i Florencji.
Jej serię nagrań dla Hyperion Records obejmującą najważniejsze dzieła klawiszowe Bacha „The Sunday Times” nazwał „płytową chlubą naszych czasów”. W swojej dyskografia Hewitt ma także albumy z muzyką Couperina, Rameau, Scarlattiego, Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, Liszta, Faurégo, Debussy’ego, Chabriera, Ravela, Messiaena i Granadosa. W listopadzie 2022 roku wydała pierwszą z trzech płyt zawierających wszystkie sonaty fortepianowe Mozarta, publikację drugiej zaplanowano na październik 2023 roku. Od 2023 roku kompletny katalog nagrań Hewitt jest dostępny na wszystkich głównych platformach streamingowych. Jej album Love Songs osiągnął pierwsze miejsce brytyjskiego rankingu albumów muzyki klasycznej i pozostał na nim przez kilka miesięcy. Dzięki popularności wśród miłośników muzyki na całym świecie pianistka w 2015 roku znalazła się na liście Hall of Fame magazynu „Gramophone”.
Angela Hewitt urodziła się w rodzinie o muzycznych tradycjach. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku trzech lat, po raz pierwszy dała publiczny koncert w wieku czterech lat, a rok później zdobyła pierwsze stypendium. Studiowała u Jeana-Paula Sévilli na Uniwersytecie w Ottawie. W 1985 roku wygrana w Międzynarodowym Bachowskim Konkursie Pianistycznym w Toronto otworzyła jej drzwi do światowej kariery. W 2018 roku artystka otrzymała Nagrodę Gubernatora Generalnego za całokształt osiągnięć, a w 2015 roku przyznano jej najwyższe wyróżnienie w swoim rodzinnym kraju – została Towarzyszem Orderu Kanady (tytuł przyznany zaledwie 165 żyjącym obecnie Kanadyjczykom). W 2006 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego przez królową Elżbietę II. Należy do Królewskiego Towarzystwa Kanady, ma siedem doktoratów honoris causa i jest gościnnym wykładowcą Peterhouse College w Cambridge. W 2020 roku Angela została nagrodzona Wigmore Hall Medal w uznaniu jej zasług dla muzyki i całokształt pracy artystycznej.
Angela mieszka w Londynie, a także w Ottawie i włoskiej Umbrii, gdzie osiemnaście lat temu dała początek Festiwalowi Muzycznemu Trasimeno, corocznemu tygodniowemu wydarzeniu, które przyciąga publiczność z całego świata.