Adam Fischer - NOSPR
Adam Fischer Dyrygent
Urodzony w Budapeszcie Adam Fischer to jeden z wiodących dyrygentów naszych czasów. W 1987 roku założył Österreichisch-Ungarische Haydn Philharmonie z muzykami z dwóch swoich ojczystych krajów, Austrii i Węgier, jednocześnie tworząc Haydn Festspiele w Eisenstadt jako międzynarodowe centrum wykonawcze muzyki Haydna.
Czy to w Bayreuth, Metropolitan Opera, Teatro alla Scala w Mediolanie, Wiener Philharmoniker, Berliner Philharmoniker, Orkiestra Wieku Oświecenia czy na Salzburger Festspielen: Adam Fischer jest uznawany zarówno przez publiczność, jak i muzyków, za pośrednika między muzyką a światem zewnętrznym. W 2022 roku otrzymał International Classical Music Award za całokształt osiągnięć.
Jego międzynarodowy przełom nastąpił w 1978 roku, kiedy objął batutę po Karlu Böhmie, dyrygując "Fidelio" w Bayerische Staatsoper. Od tego czasu jest gwarantem ekscytujących wieczorów operowych we wszystkich wiodących operach świata. Bardzo bliska relacja łączy go z Wiener Staatsoper, gdzie w 2017 roku został mianowany honorowym członkiem.
Wspólnie z Danish Chamber Orchestra, której jest I dyrygentem od 1998 roku, stworzył rozpoznawalny, unikalny styl wykonawczy orkiestry. Z nagraniem wszystkich symfonii Mozarta (ICMA 2015) i nagradzanym kompletnym nagraniem dzieł Beethovena (ICMA Nagranie Roku 2020, nominowane do OPUS KLASSIK 2020), Adam Fischer wkroczył w nowe przestrzenie interpretacji muzycznej, zdobywając uznanie na arenie międzynarodowej. Ich kompletne nagranie symfonii Brahmsa (wydane w 2022 roku) spotkało się z dużym entuzjazmem krytyków.
Adam Fischer w 2006 roku założył Wagner Days w Budapeszcie: wspólnie z Gáborem Zobokim, architektem Pałacu Sztuk (MÜPA), zrealizował swoją koncepcję wykonania dzieł Wagnera w sali koncertowej, obejmując całą salę wszechstronnym doświadczeniem artystycznym. Wagner Days pod artystycznym kierownictwem Adama Fischera ugruntowały się jako festiwal operowy światowej klasy, który został okrzyknięty przez New York Times "Bayreuth nad Dunajem".
Jako I dyrygent Düsseldorfer Symphoniker Adam Fischer rozpoczął cykl nagrań dzieł Haydna i Mahlera w 2015 roku, który spotkał się również z międzynarodowym entuzjazmem. Oprócz doskonałych recenzji we wszystkich istotnych mediach, jego nagrania dzieł Mahlera z orkiestrą zdobyły najwyższe wyróżnienia, takie jak Nagroda BBC Music Magazine 2019 i OPUS KLASSIK 2019 dla najlepszych nagrań orkiestrowych roku.
Adam Fischer regularnie wykorzystuje swój sukces i międzynarodową renomę do przekazywania istotnych komunikatów dotyczących społeczeństwa i demokracji. Za swoje zaangażowanie otrzymał m.in. renomowaną Nagrodę Wolfa od Fundacji Wolfa w Jerozolimie i Złoty Medal Sztuki od John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie. Jest członkiem Komitetu Helsińskiego ds. Praw Człowieka od ponad dwudziestu lat. Od 2016 roku corocznie przyznaje Nagrodę Praw Człowieka Tonhalle Düsseldorf. Adam Fischer jest Honorowym Członkiem Musikverein für Steiermark w Grazu. Posiada honorowy austriacki tytuł profesora, otrzymał również Order Danebroga od królowej Danii.
Oprócz występów z Düsseldorfer Symphoniker, Danish Chamber Orchestra i zaangażowania w Wagner Days w Budapeszcie, punkty kulminacyjne sezonu 2023/24 to występy na Salzburger Festspiele, koncerty z Wiener Philharmoniker w Konzerthaus Wien i w Lucca, z Wiener Symphoniker w Musikverein, trasa z Academy of St. Martin in the Fields, nowa produkcja "La clemenza di Tito" w Staatsoper Hamburg, a także "Der fliegende Holländer" w Hamburgu i "Le nozze di Figaro" w Staatsoper Wien.