Aktualność - NOSPR
9. Festiwal Prawykonań "Polska muzyka najnowsza"
Znamy program 9. Festiwalu Prawykonań. Kompozytorzy w pełnym blasku
Zwykle ukryci za swoimi dźwiękami, oddający pole wykonawcom swoich dzieł, podczas Festiwalu Prawykonań to właśnie kompozytorzy są w centrum uwagi. Celebrujemy ich kreatywność i odwagę, by konfrontować nas z przyzwyczajeniami, prowokować, rzucać wyzwania i zaskakiwać.
Nowe utwory Cezarego Duchnowskiego, Marty Śniady, Mikołaja Laskowskiego, Aleksandra Nowaka, Karola Nepelskiego i wielu innych znakomitych kompozytorów zabrzmią po raz pierwszy podczas tegorocznego Festiwalu Prawykonań. To dziewiąta edycja wydarzenia organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W tym roku festiwal odbędzie się w zmienionej pod wpływem pandemii formule.
Będzie miał dwie odsłony: wiosenną (koncerty 23 i 25 kwietnia 2021) i jesienną zaplanowaną na październik i listopad. – Najważniejsze pozostaje bez zmian – ten festiwal daje możliwość przyjrzenia się najciekawszym nowym zjawiskom w polskiej muzyce, zetknięcia z twórczością szerokiej grupy kompozytorów reprezentujących różne pokolenia i podążających własnymi, odrębnymi ścieżkami. Podczas Festiwalu Prawykonań to właśnie kompozytorzy są w centrum uwagi. Celebrujemy ich kreatywność i odwagę, by konfrontować nas z przyzwyczajeniami, prowokować, rzucać wyzwania i zaskakiwać. Razem z nimi odkrywamy nowe wątki, stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi – mówi dyrektor NOSPR Ewa Bogusz-Moore.
Jakie wątki podejmują zaproszeni kompozytorzy? W tym roku podczas festiwalu będziemy zastanawiać się między innymi nad teatralnością muzyki i analizować skomplikowaną siatkę powiązań między elementami i postaciami tworzącymi sceniczne widowisko. Ten wątek eksplorować będzie m.in. Mikołaj Laskowski, który w swoim utworze przyjrzy się na nowo relacji między muzykiem i instrumentem. Kompozycję wykona NOSPR już 25 kwietnia. Jeden z elementów scenograficznych – horyzont teatralny do opery Wagnera funkcjonujący jako bohater instalacji dźwiękowej Ciasne przejście o stromych ścianach Barbary Kingi Majewskiej – będzie można podziwiać w foyer NOSPR podczas jesiennej odsłony festiwalu.
Sporo będzie w tym roku nawiązań do literatury. Jesienią razem z AUKSO zaprosimy najmłodszych słuchaczy na wideooperę Jerzego Kornowicza z librettem Michała Rusinka. Natomiast podczas koncertu zamykającego festiwal 26 listopada zabrzmi m.in. nowy utwór Cezarego Duchnowskiego inspirowany twórczością Stanisława Lema. To mocny międzynarodowy akcent na finał – kompozycję wykona znakomita orkiestra Klangforum Wien pod batutą szwajcarskiego dyrygenta Titusa Engela.
Wiosenna odsłona Festiwalu to w sumie dwa koncerty. Jesienią planowanych jest kolejnych sześć koncertów i dwie instalacje. Program całego wydarzenia można znaleźć na stronie www.nospr.org.pl. Festiwal Prawykonań jest pomyślany jako wydarzenie hybrydowe – z udziałem publiczności obecnej w sali koncertowej i transmisjami na żywo w internecie.
W związku z przedłużeniem zakazu organizowania wydarzeń z udziałem publiczności koncerty wiosennej odsłony Festiwalu Prawykonań odbędą się bez udziału publiczności. Zapraszamy na transmisje online dostępne na profilu Facebook NOSPR, kanale YouTube oraz stronie internetowej NOSPR.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Współorganizatorzy Festiwalu: ASP w Katowicach, Rondo Sztuki
Partnerzy Festiwalu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Ruch Muzyczny, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Patroni medialni: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, Polskie Radio Katowice, Culture.pl, POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej