Aktualność - NOSPR
25.06.2020 - Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce - G. Mahler "Das klagende Lied"
We współpracy z Dwójką – Programem 2 Polskiego Radia uruchamiamy akcję Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce. Od 19 marca codziennie o godz. 12.00 będzie można na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl posłuchać najlepszych zarejestrowanych koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Posłuchaj:
godz. 12.00
Gustav Mahler – Das klagende Lied – kantata żałobna
Wykonawcy:
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Jacek Kaspszyk – dyrygent
Wioletta Chodowicz– sopran
Ewa Wolak – alt
Thomas Mohr – tenor
Wojciech Gierlach – bas
Chór Filharmonii Wrocławskiej
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
(Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 11.03.2011)
Opis programu:
11 marca 2011 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, połączone chóry: Filharmonii Wrocławskiej i Camerata Silesia oraz soliści: Wioletta Chodowicz, Ewa Wolak, Thomas Mohr i Wojtek Gierlach wykonali Das klagende Lied Gustava Mahlera. Koncert wpisywał się w obchody 100. rocznicy śmierci kompozytora.
Utwór, pierwotnie 3-cześciowy, ukończył Mahler w 1880 r. Osiem lat później kompozytor wycofał część pierwszą a w kolejnych latach pozostałe dwie części dwukrotnie zrewidował. Ostatecznie, nową, dwuczęściową wersję partytury opublikował w 1899 r. a w 1901 roku w Wiedniu, pod dyrekcją kompozytora, odbyło się prawykonanie dzieła.
W wywiedzionym z kantaty romantycznej młodzieńczym dziele Mahlera dostrzec można, jak pisze Bohdan Pociej, elementy ballady romantycznej, dramatu muzycznego i poematu symfonicznego. Oparte na baśniach i ludowych legendach teksty poetyckie spisane przez Ludwiga Bechsteina oraz braci Jakuba i Wilhelma Grimmów, odpowiadają tytułom poszczególnych części: Waldmärchen (Leśna opowieść), Der Spielmann (Grajek), Hochzeitsstück (Wesele). Balladowa fabuła i klimat dzieła, rozwinięta, wewnętrznie skontrastowana forma w połączeniu z wyjątkowym zmysłem orkiestrowym i wyczuciem kolorystycznym, przyczyniły się do stworzenia kompozycji szczególnej, zapowiadającej późniejsze wielkie dzieła Mahlera. Podczas koncertu 11 marca Das klagende Lied zabrzmi w trzech częściach (pierwsza, z roku 1880 i dwie pozostałe, w wersji zrewidowanej).